Tel:
  (312) 287 53 19

İşletme Hijyeni ve Sanitasyonu Eğitimi

Eğitim Takvimi

Devamı

Referanslar

Devamı

E-Katalog

Devamı

Sertifika Doğrulama

Devamı

 

 

İşletme Hijyeni ve Sanitasyonu Eğitimi

 

İşletme Hijyeni ve Sanitasyonu Hakkında Genel Bilgiler

 

Gıda işletmelerinde temizlik ve dezenfeksiyon gerek insan sağlığı, gerekse ürün kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır. Gıda maddeleri mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam oluşturduğundan, işletmenin düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Gıdalara fiziksel, kimyasal ve mikrobiyal bulaşma söz konusudur. Üretim esnasında kullanılan araç- gereç, ekipman vb. ile doğrudan veya dolaylı bulaşma, dikkat edilmesi ve önlem alınması gereken önemli hususlar arasında yer alır. Ayrıca üretim sırasında ve üretim sonrasında işletmenin temizlik ve dezenfeksiyonunun yapılmaması yahut etkin yapılmaması bakteriyel üremeyi beraberinde getireceğinden ürün hijyenini olumsuz etkileyecektir. Bu amaçla işletmelerde temizlik ve dezenfeksiyon belirli bir plan dahilinde etkin bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Temizlik ve dezenfeksiyonun periyodik aralıklarla yapılması mikrobiyal bulaşma risklerini minimuma indirecektir.

Temizlik faaliyetini mutlaka dezenfeksiyon işlemi takip etmelidir. Çünkü temizlik esnasında serbest duruma geçen mikroorganizmalar dezenfeksiyon yapılmazsa daha geniş bir ortama yayılarak üremelerini sürdürecektir.

Temizlik ve dezenfeksiyon uygulaması elle ya da otomatik yapılabilir. Günümüzde ekipmanın sökülmesi zorluğu, işçilikten tasarruf ve en önemlisi etkili temizlik sağlaması nedeniyle CIP (cleaning ın place-yerinde temizlik) uygulamaları tercih edilmektedir.

Temizlik ve dezenfeksiyonun niçin ve nasıl uygulandığının bilinmesi, olumlu sonuç alınmasında büyük önem taşır. Modülde yer alan bilgileri ve uygulamaları günlük hayatınızda da uygulamanız, tekrarlamanız ve benimsemeniz faydalı olacaktır.

İşletme Hijyeni ve Sanitasyonu kavramı gün geçtikçe artan ve iş yaşamımızda daha fazla yer kaplayan önemli bir kavram olmaya devam edeceği kuşkusuzdur.

 

İşletme Hijyen ve Sanitasyonu Eğitimi İçeriği:

 

İşletme Hijyen ve Sanitasyonu ile ilgili Temel Kavramlar
İşletme Hijyen ve Sanitasyonu açısından kuruluş ve ekipman dizaynı

İşletme Hijyen ve Sanitasyonda Önemli Faktörler
• Kuruluş Binası ve Ekipman Hijyeni
• Hammadde
• Su ve Hava
• Depolama ve Taşıma
• Paketleme
• Atık Materyal
• İşletme Hijyen ve Sanitasyonu Eğitimi

• Temizlik ve Dezenfeksiyon planlaması
• İşletme Temizlik ve Dezenfeksiyonu
• Haşere Kontrol
• Personel Hijyeni

 

İşletme Hijyeni ve Sanitasyonu Eğitimi Süresi:

Şirketimiz tarafından İşyeri Hijyen ve Sanitasyonu Eğitimi için öngörülen süre 2 gündür. İşyeri Hijyen ve Sanitasyonu Eğitimi için öngörülen bu süre İşyeri Hijyen ve Sanitasyonu Eğitimi alacak kişi sayısına ve İşyeri Hijyen ve Sanitasyonu çalışmalarını yürüten işletmenin büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir.

 

İşletme Hijyeni ve Sanitasyonu Eğitimine Kimler Katılabilir:

İşletme Hijyeni ve Sanitasyonu, İşletme sahipleri ve çalışanları, gıda güvenliği ekibi üyeleri, danışmanlar, denetçi adayları, tarım, gıda, ziraat, su ürünleri, veteriner hekimler, tıp dalındaki hekimler, gıda güvenliği konusunda çalışanlar ve ISO 22000 kurulması ve yürütülmesi ile Gıda işletmeleri ve Otel hijyeni konusunda çalışan ve bilgi almak isteyen katılımcılara yöneliktir.

 

İşletme Hijyeni ve Sanitasyonu Eğitimi Sertifikası

Kurs sonunda katılımcılara İşletme Hijyeni ve Sanitasyonu Eğitimi sertifikası (katılım sertifikası) verilecektir.

 

 

Eğitim başvurusu için tıklayınız

SON EĞİTİMLERİMİZ

Vermiş olduğumuz son eğitimler aşağıda verilmiştir.